Archiv » Podzim a jeho barvy - Školáčci čtvrtek

Podzim je v plém proudu a nabízí nám mnoho inspirací k tvoření. Ve čtvrteční výtvarce jsme malovali podzimní obrazy na velký formát u stojanů. Pro některé děti to byla premiéra a myslím si, že se jim to moc líbilo :)

Téma hodiny: Podzim a jeho barevnost
Cíl hodiny: míchání barev, technika malby, správná práce se štětcem, pochopení kompozice

Na začátku hodiny jsme se s dětmi koukali z ateliéru na protější svah, který je plný krásných barevných stromů. Z dálky nejsou vidět detaily ani jednotlivé větve či listy.
Tím pádem jsme viděli jen krásnou podzimně zbarvenou plochu, kterou jsme se pak snažili napodobit. Děti dostaly na paletu čisté barvy, které si měly samy namíchat do podzimních odstínů. Samozřejmě jim na paletě chyběla modrá či růžová, protože takové listy přece neexistují :)
Snažila jsem se jim vysvětlit jakou technikou malovat, aby konečné dílo bylo živé a zajímavé. Děti měly tedy malovat malými tahy, které jim mohly připomínat malé lístečky. Důležité pro mě bylo, aby pochopily, jak různě se dá se štětcem pracovat (tahy vodorovné, svislé, či křížené atd.). Také o barevnosti musely přemýšlet.
Vodu jsem jim nakonec vzala, abych docílila co největší "pastóznosti" barev (často měly místo palety jezírko :). Děti se na začátku ostýchaly, ale nakonci už na papír ládovaly kila barev, což bylo účelem aby dílko bylo skoro reliéfem. 
Často se stalo, že dítě namalovalo obraz, který byl jakoby hluchý a diváka nudil. Barvy měly všude stejnou intenzitu a divák nevěděl na co by se tam koukal. V těchto případech jsem se snažila dětem pomoci a představovali jsme si spolu například temný les, ve kterém někde v hloubce hoří ohníček  a děti si u něj opékají brambory. Ten ohníček probleskává skrz stromy a obrázek nám trošku rozsvítí. Díky tomu vznikly velice zajímavé a krásné malby, se kterých sálají teplé podzimní odstíny.


© 2019 KACCA(Mgr. Kateřina Klímková) | code by pr0ch0r | Loadtime: 0,056906s