Pancha

Více informací naleznete na mém psím webu ZDE

Když měla Tylda jeden rok, “dostala” k narozeninám štěňátko Stafordšírského bullteriéra – Panchu. Jméno se někomu může zdát zvláštní, ale Pancha znamená ve Španělštině tlusté břicho a to nám vzhledem k její “prasátkovité” vizáži připadalo trefné. Pancha se narodila v chovné stanici Dark Element v Kadani. Měla ještě sedm dalších sourozenců a vybrat mi ji pomohla chovatelka Alena Havlíčková. Chtěla jsem pejska klidné, vyrovnané a mazlivé povahy. To vše Pancha splňuje a je tedy tím nejlepším terapeutickým psem, kterého jsem si mohla přát.

 

V její domovině říkají tomuto plemeni Nanny dog a rodiče si pejska pořizují k dětem. U nás je situace bohužel jiná. SBT je řazeno zcela nesmyslně mezi tzv. bojová plemena a lidé se jich bojí. SBT je plemeno, jehož standart byl poprvé oficiálně zveřejněn ve Velké Británii v roce 1935. Velmi stručně lze "bojovou" historii stafíků rozdělit do tří částí, a to na boj s býky, medvědy či jinými zvířaty, na boj psů navzájem a posléze na "sportovní" likvidaci kys a potkanů. Kvalitní pes například zlikvidoval v aréně 100 kusů za pět a půl minuty. Není to zrovna roztomilá představa, nicméně si povšimněte, že nikdy žádný z těchto psů nebyl určen proti lidem. Poranění psi byli domů odváženi i v dětských vozících spolu s dětmi. To jen a jen dnešní prapodivní novináři  a pár politiků se snaží vzbudit dojem, že tito psi jsou nebezpeční lidem a používají slovo "bojoví" s neuvěřitelnou dávkou ignorace (zdroj: Stafordšírský bulteriér, Z.Spies).

Pancha je ten nejmírumilovnější tvor, kterého znám :) Miluje absolutně všechny, všechno a kdykoliv. Je stále dobře naladěna a nachystána na mazlení. V Motole, kam chodíme za babičkama, má stejnou energii a radost při návštěvě první i poslední babičky. Snad nikdy není unavená a otrávená z lidského kontaktu. Výchova u ni byla složitější než u Tyldy, protože je velmi empatická a citlivá. Nesnesla například na cvičáku stahovací obojek. Jakmile ji to trošku zatahalo, už se šprajcla a odmítla spolupracovat. Na ni se musí velmi klidně a zvesela. V žádném případě ji člověk nesmí fyzicky trestat. Vše si bere velmi osobně a ještě hodinu klopí uši a přemýšlí, jak si svou paničku udobřit. I přes tyto povahové vlastnosti jsem se  s ní dostala ve výcviku dál než s Tyldou, která není tak důsledná a trpělivá. A hlavně ji nezajímá aport, takže zkoušky jsou pro ni pasé. Pancha miluje míčky a házení všeho druhu. Aport pokaždé krásně přinese a pustí až na povel. To by například Tylda nikdy nedokázala. Ona prostě nechápe k čemu je aport dobrý a dělat se ji to nechce :) S Panchou jsem tedy 30.4.2009 udělala zkoušky ZZO. Dostali jsme 56 bodů z 60, což byl ten den nejlepší výkon (záznam).

Od štěňátka jsem Panchu vychovávala tak, aby se s ní stal jednou terapeutický pes. Brala jsem ji mezi cizí psy, lidi a hlavně děti. Snažila jsem se aby vše probíhalo klidně, bez konfliktů a bez stresu. Stále ji úzkostlivě chráním před agresivními útoky jiných psů. Naštěstí mi v tom pomáhá Tylda, která Panchu považuje za vlastí dceru. Dostala ji totiž k ročním narozeninám a v době, kdy měla falešnou březost. Takže Panchu přijala za své štěně :)
Pancha pak udělala základní vstupní testy na ověření povahy na výbornou a mohla jsem s ní tedy jít na závěrečné zkoušky  v srpnu 2009. Vše probíhalo skvěle a z Panchy je teď oficiální terapeutický pes a tvoříme spolu s Tyldou skvělý canisterapeutický tým :)

 

NOVINKA: Pancha měla v červnu 2011 štěňátka. Z vrhu jsme si nechali pejska Amiga, který je nyní v přípravě na terapeutického psa. Zkoušky dělá v červenci 2012 :)


© 2019 KACCA(Mgr. Kateřina Klímková) | code by pr0ch0r | Loadtime: 0,011359s