Výtvarné projekty » Naše společné dílo D.Ů.M.

Po dobu tří týdnů jsem s dětmi pracovala na společném projektu nazvaném D.Ů.M.
Již delší dobu jsem sbírala papírové formy z tlačeného papíru, které slouží jako obaly při nákupu nového počítače. Konečně jsem jich měla tolik, abychom mohli začít s dětmi tvořit. Na projektu pracovalo celkem 49 dětí, většinou předškoláků ve věku 3,5 až 6 let.
Inspirací se pro nás stal známý dům ve Vídni, který navrhl architekt F.Hundertwasser. Dětem jsem ukazovala fotky tohoto domu a řekla jsem jim příběh, který jsem částečně prožila, když jsem jako malá tento dům navštívila. Na domě rostou stromy a celý je velmi zajímavý a hlavně křivý. Vymyslela jsem si pár maličkostí, díky kterým se stal dům pro děti ještě zajímavějším. Pak jsme se pustili do tvoření našeho vlastního domu.
Děti první ve dvojicích malovaly temperama na papírové formy. Poté jsme vytvářeli okna a různé detaily na fasádě domu. Když byly jednotlivé části hotové, společně jsme je nalepili na dva dlouhé kartony a vznikly tím dva odlišné domy. Ty jsme dál dotvářeli temperama a černou tuší.
Pak jsme vyráběli obyvatele domu. Děti mohly použít jakýkoliv materiál. Bytosti nakonec tvořili hlavně z korkových špuntů, vršků od flašek, špejlí, peří, polystyrenových kuliček atp. Některé figurky byly podobné lidem, ale většinu obyvatel našeho domu tvoří různé prapodivné bytosti z říše dětské fantazie. Některá zvířátka, která jsou tvořena z krabiček od sirek mají v bříšcích dokonce vnitřnosti :)
Dále jsme pro naše človíčky vytvořili cesty, dva autobusy a dopravní značky, aby byl na ulici před domem klid a řád.

Z dětí jsem byla nadšená, protože na našem společném dílku pracovaly s chutí a často měly spoustu dobrých nápadů, které mě třeba hned nenapadly. Také mě potěšilo, že byly děti schopné pracovat ve dvojicích, aniž by se o společný výtvor hádaly. Všechny děti pochopily, že je to kolektivní dílko a že domeček nebudeme na konci kouskovat. Domů si pak mohou odnést hlavně figurky, které před domem a v domě žijí.

Dům je vystavený na střeše vrátnice v Karlínském Spektru. K vidění zde bude až do konce června.


© 2019 KACCA(Mgr. Kateřina Klímková) | code by pr0ch0r | Loadtime: 0s